Difference between revisions of "Двусричково предпочитание"
Jump to navigation
Jump to search
m |
m |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
Прилагателните глаголи се намират предимно в двусричкови фрази. В положителна, утвърдителна форма, когато не се очаква специално подчертаване, едносричните прилагателни глаголи обикновено се предхождат от 很 hěn. Когато се отрицават, 不 bù предоставя втората сричка. | Прилагателните глаголи се намират предимно в двусричкови фрази. В положителна, утвърдителна форма, когато не се очаква специално подчертаване, едносричните прилагателни глаголи обикновено се предхождат от 很 hěn. Когато се отрицават, 不 bù предоставя втората сричка. | ||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|他很高。||他不高。|||| | |||
|- | |||
|Tā hěn gāo.||Tā bù gāo. | |||
|- | |||
|Той е много висок.||Той не е висок. | |||
|} | |||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|那本书很贵。||那本书不贵。|||| | |||
|- | |||
|那本書很貴。||那本書不貴。 | |||
|- | |||
|Nà běn shū hěn guì.||Nà běn shū bù guì. | |||
|- | |||
|Онази книга е много скъпа.||Онази книга не е скъпа. | |||
|} | |||
==Приноси== | ==Приноси== | ||
Revision as of 10:47, 6 June 2021
Прилагателните глаголи се намират предимно в двусричкови фрази. В положителна, утвърдителна форма, когато не се очаква специално подчертаване, едносричните прилагателни глаголи обикновено се предхождат от 很 hěn. Когато се отрицават, 不 bù предоставя втората сричка.
| 他很高。 | 他不高。 | ||
| Tā hěn gāo. | Tā bù gāo. | ||
| Той е много висок. | Той не е висок. |
| 那本书很贵。 | 那本书不贵。 | ||
| 那本書很貴。 | 那本書不貴。 | ||
| Nà běn shū hěn guì. | Nà běn shū bù guì. | ||
| Онази книга е много скъпа. | Онази книга не е скъпа. |
Приноси
• За първоначалната версия на статията са използвани материали от [1]
• Първоначалната версия на статията е подготвена със съдействието на http://www.seo-forum-seo-luntan.com
Източници
- ↑ C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.