Difference between revisions of "Модални глаголи и наречия"
Jump to navigation
Jump to search
| Line 3: | Line 3: | ||
Те не могат да служат като глагол в глагол-не-глагол въпроси: | Те не могат да служат като глагол в глагол-не-глагол въпроси: | ||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|Казва се така||Не така | |||
|- | |||
|你必须马上回家吗?||*你必须不必须马上回家? | |||
|- | |||
|你必須馬上回家嗎?||你必須不必須馬上回家? | |||
|- | |||
|Nǐ bìxū mǎshàng huí jiā ma?||Nǐ bìxū bù bìxū mǎshàng huí jiā? | |||
|- | |||
|Ти веднага ли трябва да се прибираш у вас?|| | |||
|- | |||
|我们得在这儿注册吗?||*我们得不得在这儿注册? | |||
|- | |||
|我們得在這兒註冊嗎?||我們得不得在這兒註冊? | |||
|- | |||
|Wǒmen děi zài zhèr zhù cè ma?||Wǒmen děi bù děi zài zhèr zhù cè? | |||
|- | |||
|Трябва ли да се регистрираме тук?|| | |||
|- | |||
|} | |||
Модалното 得 děi не може да се използва като еднодумен отговор на да-не въпроси: | Модалното 得 děi не може да се използва като еднодумен отговор на да-не въпроси: | ||
Revision as of 21:43, 9 September 2021
Модалните глаголи, които изразяват силни задължения 必须/必須 bìxū, 必得 bìděi, 得 děi са подобни на наречия.
Те не могат да служат като глагол в глагол-не-глагол въпроси:
| Казва се така | Не така |
| 你必须马上回家吗? | *你必须不必须马上回家? |
| 你必須馬上回家嗎? | 你必須不必須馬上回家? |
| Nǐ bìxū mǎshàng huí jiā ma? | Nǐ bìxū bù bìxū mǎshàng huí jiā? |
| Ти веднага ли трябва да се прибираш у вас? | |
| 我们得在这儿注册吗? | *我们得不得在这儿注册? |
| 我們得在這兒註冊嗎? | 我們得不得在這兒註冊? |
| Wǒmen děi zài zhèr zhù cè ma? | Wǒmen děi bù děi zài zhèr zhù cè? |
| Трябва ли да се регистрираме тук? |
Модалното 得 děi не може да се използва като еднодумен отговор на да-не въпроси:
Въпрос Отговаря се с Не с
今天得注册吗? 今天得注册。 *得。
今天得註冊嗎? 今天得註冊。
Jīntiān děi zhù cè ma? Jīntiān děi zhù cè. Děi
Днес ли трябва да се регистрираме? Днес трябва да се регистрираме.
or
对。
對。
Duì.
Правилно. (Тъй./Така./Така е.)
Приноси
• За първоначалната версия на статията са използвани материали от [1]
• Първоначалната версия на статията е подготвена със съдействието на http://www.seo-forum-seo-luntan.com
Източници
- ↑ C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.