Difference between revisions of "Изразяване на знание с 会/會 huì"
Jump to navigation
Jump to search
| (11 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
Едно значение, представяно с модалния глагол 会 huì е това на способност, свързана със знание. В следващите изречения, 会 huì означава „да съм способен/да мога“ или „да знам“. | Едно значение, представяно с модалния глагол 会 huì е това на способност, свързана със знание. В следващите изречения, 会 huì означава „да съм способен/да мога“ или „да знам“. | ||
<br> | |||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | {| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | ||
|- | |- | ||
| | |<b>Въпрос</b>||<b>Отговор</b>|||| | ||
|Nǐ huì shuō Yīngwén ma? | |- | ||
|Можеш ли да говориш английски?<br>||Мога | |你会说英文吗?||我会说一点儿。 | ||
|- | |||
|Nǐ huì shuō Yīngwén ma?||Wǒ huì shuō yīdiǎr. | |||
|- | |||
|Можеш ли да говориш английски?||Мога малко. | |||
|} | |||
<br> | |||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|<b>Въпрос</b>||<b>Отговор</b>|||| | |||
|- | |||
|你会不会开车?||我十八岁就会开车了。 | |||
|- | |||
|Nǐ huì bù huì kāi chē?||Wǒ shíbā suì jiù huì kāi chē le. | |||
|- | |||
|Можеш ли да караш кола?||Мога от 18-годишен/-на. | |||
|} | |||
<br> | |||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|<b>Въпрос</b>||<b>Отговор</b>|||| | |||
|- | |||
|美国人都会跳舞吧?||不一定。我就不会。 | |||
|- | |||
|Měiguórén dōu huì tiào wǔ ba?||Bù yīdìng. Wǒ jiù bù huì. | |||
|- | |||
|Всички американци могат да танцуват, нали?||Не е задължително. Ето аз не мога. | |||
|} | |} | ||
==Приноси== | ==Приноси== | ||
Latest revision as of 08:07, 13 September 2021
Едно значение, представяно с модалния глагол 会 huì е това на способност, свързана със знание. В следващите изречения, 会 huì означава „да съм способен/да мога“ или „да знам“.
| Въпрос | Отговор | ||
| 你会说英文吗? | 我会说一点儿。 | ||
| Nǐ huì shuō Yīngwén ma? | Wǒ huì shuō yīdiǎr. | ||
| Можеш ли да говориш английски? | Мога малко. |
| Въпрос | Отговор | ||
| 你会不会开车? | 我十八岁就会开车了。 | ||
| Nǐ huì bù huì kāi chē? | Wǒ shíbā suì jiù huì kāi chē le. | ||
| Можеш ли да караш кола? | Мога от 18-годишен/-на. |
| Въпрос | Отговор | ||
| 美国人都会跳舞吧? | 不一定。我就不会。 | ||
| Měiguórén dōu huì tiào wǔ ba? | Bù yīdìng. Wǒ jiù bù huì. | ||
| Всички американци могат да танцуват, нали? | Не е задължително. Ето аз не мога. |
Приноси[edit | edit source]
- За първоначалната версия на статията са използвани материали от [1]
- Първоначалната версия на статията е подготвена със съдействието на http://www.seo-forum-seo-luntan.com
Източници[edit | edit source]
- ↑ C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.