Difference between revisions of "Сравнителна степен на прилагателните глаголи"

From китайска граматика
Jump to navigation Jump to search
m
m
 
(3 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
Прилагателните глаголи нямат отделна сравнителна степен. Въпреки това, в определен контекст те имат.
Прилагателните глаголи нямат отделна сравнителна степен. Въпреки това, в определен контекст те имат.


Те имат сравнителна степен, когато контекстът включва с
Те имат сравнителна степен, когато контекстът включва с:
 
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;"
|-
|В: 谁高?||О: 他高。||||||
|-
|Shéi gāo?||Tā gāo.
|-
|Кой е висок?||Той е висок.
|-
|или||или
|-
|Кой е по-висок?||Той е по-висок.
|}


Q: 谁高?                            A: 他高。
    Shéi gāo?                          Tā gāo.
    Кой е висок?                        Той е висок.
    ИЛИ                                ИЛИ
    Кой е по-висок?                    Той е по-висок.


Те имат сравнителна степен, когато се намират в сравнителни структури.
Те имат сравнителна степен, когато се намират в сравнителни структури.
Line 21: Line 29:
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;"
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;"
|-
|-
|他更高。||他还(要)高。||||
|他更高。||他还(要)高。||||||
|-      ||他還(要)高。
|-      ||他還(要)高。
|Tā gèng gāo.||Tā hái (yào) gāo.
|Tā gèng gāo.||Tā hái (yào) gāo.
Line 27: Line 35:
|Той е по-висок.||Той е дори по-висок.
|Той е по-висок.||Той е дори по-висок.
|}
|}
==Приноси==
*За първоначалната версия на статията са използвани материали от <ref>C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.</ref>
*Първоначалната версия на статията е подготвена със съдействието на http://www.seo-forum-seo-luntan.com
==Източници==
<references />

Latest revision as of 18:43, 6 June 2021

Прилагателните глаголи нямат отделна сравнителна степен. Въпреки това, в определен контекст те имат.

Те имат сравнителна степен, когато контекстът включва с:

В: 谁高? О: 他高。
Shéi gāo? Tā gāo.
Кой е висок? Той е висок.
или или
Кой е по-висок? Той е по-висок.


Те имат сравнителна степен, когато се намират в сравнителни структури.

他比你高。 Tā bǐ nǐ gāo. Той е по-висок от теб.

Те имат сравнителна степен, когато се намират в структури, които показват промяна.

За изрично изразяване на сравнително значение, преди прилагателния глагол се поставя интензификаторът 更 gèng или изразът 还(要)/還(要) hái (yào).

他更高。 他还(要)高。
Tā gèng gāo. Tā hái (yào) gāo.
Той е по-висок. Той е дори по-висок.

Приноси[edit | edit source]

  • За първоначалната версия на статията са използвани материали от [1]

Източници[edit | edit source]

  1. C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.