Difference between revisions of "Сравнителна степен на прилагателните глаголи"
Jump to navigation
Jump to search
m |
m |
||
| Line 3: | Line 3: | ||
Те имат сравнителна степен, когато контекстът включва с | Те имат сравнителна степен, когато контекстът включва с | ||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|Q: 谁高?||A: 他高。|||||| | |||
|- | |||
| Shéi gāo?||Tā gāo. | |||
|- | |||
| Кой е висок?||Той е висок. | |||
|- | |||
| или||или | |||
|- | |||
| Кой е по-висок?||Той е по-висок. | |||
|} | |||
Те имат сравнителна степен, когато се намират в сравнителни структури. | Те имат сравнителна степен, когато се намират в сравнителни структури. | ||
| Line 21: | Line 29: | ||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | {| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | ||
|- | |- | ||
|他更高。||他还(要)高。|||| | |他更高。||他还(要)高。|||||| | ||
|- ||他還(要)高。 | |- ||他還(要)高。 | ||
|Tā gèng gāo.||Tā hái (yào) gāo. | |Tā gèng gāo.||Tā hái (yào) gāo. | ||
Revision as of 11:16, 6 June 2021
Прилагателните глаголи нямат отделна сравнителна степен. Въпреки това, в определен контекст те имат.
Те имат сравнителна степен, когато контекстът включва с
| Q: 谁高? | A: 他高。 | |||
| Shéi gāo? | Tā gāo. | |||
| Кой е висок? | Той е висок. | |||
| или | или | |||
| Кой е по-висок? | Той е по-висок. |
Те имат сравнителна степен, когато се намират в сравнителни структури.
他比你高。 Tā bǐ nǐ gāo. Той е по-висок от теб.
Те имат сравнителна степен, когато се намират в структури, които показват промяна.
За изрично изразяване на сравнително значение, преди прилагателния глагол се поставя интензификаторът 更 gèng или изразът 还(要)/還(要) hái (yào).
| 他更高。 | 他还(要)高。 | |||
| Tā gèng gāo. | Tā hái (yào) gāo. | |||
| Той е по-висок. | Той е дори по-висок. |