Difference between revisions of "Прилагателни глаголи"
Jump to navigation
Jump to search
| Line 14: | Line 14: | ||
|} | |} | ||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|那本书贵。||*那本书是贵。|| | |||
|- | |||
|那本書貴。||那本書是貴。|| | |||
|- | |||
|Nà běn shū guì.||Nà běn shū shì guì.|| | |||
|- | |||
|Онази книга е скъпа.|| || | |||
|} | |||
{| style="table-layout: fixed; width: 100%; background-color:#fafafa; border: 1px solid #eaeaea; border-collapse: collapse; font-family: Courier New;" | |||
|- | |||
|Казва се така||Не така|||||| | |||
|- | |||
|那个学校大。||*那个学校是大。|| | |||
|- | |||
|那個學校大。||那個學校是大。|| | |||
|- | |||
|Nàge xuéxiào dà.||Nàge xuéxiào shì dà.|| | |||
|- | |||
|Онова училище е голямо.|| || | |||
|} | |||
==Приноси== | ==Приноси== | ||
*За първоначалната версия на статията са използвани материали от <ref>C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.</ref> | *За първоначалната версия на статията са използвани материали от <ref>C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.</ref> | ||
Revision as of 19:43, 20 June 2021
Прилагателните глаголи се превеждат като прилагателни. Те включват 高 gāo „висок/висок е“, 贵/貴 guì „скъп/скъпо е“, 小 xiǎo „малко/малко е“, 大 dà „голямо/голямо е“, 好 hǎo „добре/добро е“ и т.н.
Китайските прилагателни глаголи, за разлика от българските прилагателни не се свързват с копула, наприме с глагола 是 shì „е“:
| Казва се така | Не така | |||
| 他高。 | *他是高。 | |||
| Tā gāo. | Tā shì gāo. | |||
| Той е висок. |
| 那本书贵。 | *那本书是贵。 | |
| 那本書貴。 | 那本書是貴。 | |
| Nà běn shū guì. | Nà běn shū shì guì. | |
| Онази книга е скъпа. |
| Казва се така | Не така | |||
| 那个学校大。 | *那个学校是大。 | |||
| 那個學校大。 | 那個學校是大。 | |||
| Nàge xuéxiào dà. | Nàge xuéxiào shì dà. | |||
| Онова училище е голямо. |
Приноси
- За първоначалната версия на статията са използвани материали от [1]
- Първоначалната версия на статията е подготвена със съдействието на http://www.seo-forum-seo-luntan.com
Източници
- ↑ C. Ross and J. S. Ma, Modern Mandarin Chinese Grammar: A Practical Guide: Taylor & Francis, 2006.